Denna vecka startar det sk Stockholmsslutspelet (Nivå 1) för Röda laget. Det är 4 grupper med 4 lag i varje grupp. Ettan o tvåan i gruppen går sedan till A-slutspel i cupspelet i april.
För supertjejerna var det åter igen dags att möta Duvbo, serietvåan från seriespelet. Vi började första perioden väldigt bra och de gjorde bara sina poäng på långskott. 12-6 i periodpausen. Andra perioden fortsatte i samma stil med "lagom bra" anfallsspel från vår sida men mycket bra försvarsspel, 22-10 i halvlek.
Egentligen kan man säga att det fortsatte på samma sätt utom i mitten av sista perioden då vi "darrade till" lite innan vi avslutade till klar seger med 44-30.
Helt klart var vi lite ringrostiga efter sportlovet men supertjejerna krigade på riktigt bra ändå och tog en välförtjänt seger mot troligen det svåraste laget i gruppspelet. En skön start på gruppspelet!
/Dejan, Martin o Per