Efter i princip 2 månader utan regelbudna träningar (flera har dock varit på Viby Daycamp och andra Basketläger under sommaren) drog vi i veckan igång försäsongsträningen. 10 tjejer var hemma och har varvat upp med dagliga träningar i Häggvikshallen. Vi har både repeterat olika delar i anfallssystem och lagt till helt nya komponenter. Freja firade sin 12-årsdag i onsdags med full tränigsspeed😁
Avslutande träningen på torsdag hade vi en gästtränare i form av Lisas storebror Calle som bjöd på rolig bollbehandling, annorlunda moves (långa Eurostep och spinmoves) samt lite dunkshow.
Nästa vecka (32) fortsätter försäsongsträningen mån-tors då vi ska träna flera nya saker samt ha gästtränare Charlie. Veckan avslutas med träningsmatcher mot Vibys P10.
Veckan efter (33) är det ordinarie säsongs- och skolstart - supertjejerna åker då dock direkt på sina första cup till Helsingborg.
Vi ses!
/Nellie, Martin o Per