Cuper: Allmän information

Klubben uppmuntrar alla lag att deltaga i minst 3-5 cuper per år. Cuperna är höjdpunkterna under säsongen och väldigt positiva för stämningen och sammanhållningen i laget. Hellre för många än för få - lägg era lagkassor på cupspel!
- Klubben uppmuntrat även till "tjuvstart", dvs delta gärna i en cup året innan ni egentligen kan vara med första gången för er åldersklass. Det är inga som helst problem att vara med ett år för tidigt och spela i den ett år äldre åldersklassen.
- För de yngre lagen (låg korg) med stora trupper behöver man anmäla flera lag för att alla ska få speltid och då rekommenderar Tränarrådet att man alltid blandar lagen.
- När cuperna erbjuder nivåindelade klasser (Blacke, Södertälje, Lampe mfl) är det helt ok att nivåindela lagen om man har en stor trupp.
- När cuperna INTE erbjuder nivåindelade klasser (Lund, Skövde, Göteborg mfl) måste lagen ha någon form av säsongstänk så man inte alltid nivåindelar truppen utan ser till att blanda truppen på olika sätt i olika cuper. Tex kan man premiera träningsnärvaro till en cup.
- Skövdecupen är klubbens primära cup som inte är nivåindelad och där rekommenderar Tränarrådet inte att trupperna nivåindelas.
- Det ska vara två eller fler ledare med gruppen.
- Det behövs även minst 1-2 föräldrar på cuperna - särskilt för de yngsta.
- Det är viktigt att ledarna har mobilnr till alla föräldrarna och ev spelarna samt att spelarna har ledarnas nummer.
- Dela gärna upp laget i mindre grupper och ge dem fulla ansvaret för olika dagar med allt vad det innebär: tid för uppstigning, frukost, när man ska ge sig iväg till match, uppvärmningen osv. Spelare i alla åldrar som är på cup klarar detta - och växer mycket av att axla ansvaret. Föräldrarna håller sig då i bakgrunden!
- Lär spelare (och föräldrar) att det alltid finns en Cup App att ladda ner så man kan se speltider/platser/resultat mm.













